| Merknaam: | MEI-AL |
| Modelnummer: | Apl-450T |
| MOQ: | 1SET |
| Prijs: | RMB4,000,000-5,500,000/set |
| Verpakkingsdetails: | Stander-verpakking exporteren |
| Betalingsvoorwaarden: | T/T |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Equipment Name | Control Horizontal Anodizing Line |
| Output | 450T/Month |
| Model | Horizontal U mode |
| Operation Style | Semiautomatic or Automatic |
| Racking Method | Manual racking system |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Alloy | Aluminium 6061 to 6063 or others |
| Anodizing Film Thickness | 10~12µm micron |
| Average Coverage Area | 350m²/t (ton) |
| Max Aluminium Profile Length | 6500mm |
| Extrusion Ratio | 2.5kg/m² |
| Working Hours | 300d/m * 20h/d = 600h/m |
| Racking System | Three fixtures /rack |
| Racking Operation | Manual |
| Equipment Usage Rate | 0.9 |
| Power Supply | AC 3phase 380V 50Hz |
| Control Power | AC220V 50Hz |
| Water Supply | 2kg/cm²*G |
| Hot Steam | 6kg/cm²*G |
| Compressor Air | 6kg/cm²*G |
| Process | Chemical Composition | Quantity |
|---|---|---|
| Degreasing | Free sulfuric acid 180±30 g/l | 1 Tank |
| Alkaline Etching | Free alkali 40-60g/l, Al³⁺ 30-120g/l | 2 Tanks |
| Neutralization | Free sulfuric acid 180±20g/l | 1 Tank |
| Anodising | Free sulfuric acid 140-180g/l, Al³⁺≤20g/l | 2 Tanks |
| Colouring | Stannous sulfate 3-8g/l, Free sulfuric acid 15-25g/l, PH 0.8-1.2 | 1 Tank |
| Medium Temperature Sealing | PH 5-6.5, Nickel ion 0.8-1.3g/l, Fluorion 0.3-0.7 g/l | 1 Tank |
| Code | Description |
|---|---|
| De | Degreasing |
| Rs | Rinsing |
| HW Rs | Hot Water Rinsing |
| AE | Alkaline Etching |
| Ne | Neutralization |
| An | Anodizing |
| Cl | Coloring |
| Sl | Sealing |
| MU | Material Unloading |
| Pc | Packing |